Baldų gamyba: istorija ir dabartis

pirmyksčiai baldai
Pirmieji baldai rasti Skara Brae gyvenvietėje.

Pasaulyje baldų gamyba užsiimta nuo seno. Jau 3000 m. pr. Kr. Škotijoje, Orkney kaimelyje buvo rasta pirmųjų baldų. Tuometinis baldų gamybos procesas, žinoma, nebuvo nei labai profesionalus, nei išpuoselėtas, tačiau laikui bėgant baldų buvo gaminama vis daugiau, tobulėjo technologija, keitėsi baldų forma bei dizainas. Lygiai taip pat kaip bet kurioje kitoje meno srityje.

Archeologai Turkijoje, Gordion mieste aptiko stalų bei servizo reikmenų, kurie, kaip manoma, buvę pagaminti 8-ame šimtmetyje prieš mūsų erą. Žinoma, jog senovės Egipto gyventojai jau turėjo pasigaminę lovų, dėžių bei kėdžių (1550-1200 metai pr. Kr.). Baldų gamyba užsiėmė ir senovės graikai, turėję kėdžių bei lovų, kurios buvo dailinamos ne tik įvairiais raštais, tačiau ir ikonomis (pagal graikiškųjų vazų stilistiką).

Baldų gamybos procese svarbiausia medžiaga buvo medis. Patys baldai dažniausiai būdavo sunkūs, neretai įmantriai ornamentuoti įvairių stilių raižiniais. Europoje didžiausias baldų gamybos vajus prasidėjo Naujaisiais amžiais. XVII a. tiek šiaurinėje, tiek pietinėje Europos dalyse buvo pradėti gaminti barokinio stiliaus baldai, ypatingai išsiskyrę turtingomis dekoracijomis bei ornamentais, pompastiškumu, atspindėję bendras epochos tendencijas. Apskritai baldų gamybai skirtas dėmesys visais laikais buvo žmogaus poreikių rodmuo. Ne tik jų, tačiau kultūrinių ženklų, žmogaus gebėjimų laipsnio atspindys. Augant tam tikros civilizacijos ar kultūros lygiui, atitinkamai tobulėjo ir baldų gamybos technologija, žaliavų panaudojimo efektyvumas ir pritaikymas.

Baldų gamybos skyrius yra sudėtinga ir progresyvi sritis. Šiuolaikinės baldų gamybos technologijos yra toli pažengusios. Nors kasdienių praktinio naudojimo baldų (tokia jų pirminė paskirtis ir yra) dizainui bei stilistikai neskiriama tiek daug dėmesio, t.y. nesistengiama pagaminti jų kuo įmantresnių (kaip, tarkime, Baroko laikotarpiu), tačiau skiriamas nemažas dėmesys kokybei bei patogumui.  Svarbu suprasti, jog šiuolaikinė moderni baldų gamyba nors ir industrializuota bei daugiausia pajungta techniniams automatizuotiems mechanizmams atlikti, tačiau leidžianti produktus, kurie yra prieinami visiems ir pirmiausia orientuoti į baldą kaip į buitinį kasdienio naudojimo elementą, o ne į baldą kaip socialinio statuso ar prabangos ženklą. Savaime suprantama, baldų kainos ir kokybė skiriasi, kadangi  baldų gamybos procesas bei pastarajam naudojamos žaliavos nevienodos, skiriasi jų apdirbimo būdai, dizainas. Be viso to, gamintojas visada orientuojasi į tam tikrą potencialią rinką, tad šiuolaikinės modernios baldų pramonės pasiūla yra labai plati: nuo jau minėtų daugumai prieinamų praktinės paskirties kasdieniam naudojimui skirtų baldų iki prabangesnių baldų, gaminamų tik tam tikrai nedidelei žmonių auditorijai, kuriems baldas didesnę reikšmę turi kaip estetinė interjero dalis, o ne nuolatinio naudojimo daiktas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *